SøgMedlemslisteKalenderHjælp
Hej og velkommen, gæst! Log indOpret brugerprofil

Solcelledebat.dk


Skriv svar 
 
Stjerner:
  • 0 stemmer - 0 gennemsnit
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Threaded Mode | Linear Mode
Afskrivning af solcelle anlæg
05-02-2012, 18:27
Besked: #1
TBR Offline
Administrator
Indlæg: 483
Tilmeldt: Jan 2012
Afskrivning af solcelle anlæg
Jeg vil prøve at fortælle lidt om afskrivning af et solcelle anlæg.
Mange forhandler taler stort og flot om denne mulighed.
-
Det er muligt at afskrive hele anlæggets pris i skat.
Køber man eks. et komplet anlæg til 100.000. kan man det første år, afskrive 25% af anlæggets værdi. Dvs. 25000kr. Har man en skattetræk procent på 40%, betyder det at man få 40% af 25000=10000.- tilbage i skat.
Det næste år, er restværdien 75000kr. Afskrivning på 25% af 75000kr er 18750. 40% af 18750 = 7500.-
3. år.: 75000-18750= 56250, 25% af det = 14062, 40% af det = 5625.-
4. år.: 56250-14062= 42188, 25% af det = 10547, 40% af det = 4219.-
5. år.: 42188-10547= 31641, 25% af det = 7910, 40% af det = 3164.-
6. år.: 31641-7910= 23731, 25% af det= 5932, 40% af det = 2373.-
7. år.: 23731-5932= 17799, 25% af det= 4450, 40% af det = 1780.-
8. år.: 17799-4450= 13349, 25% af det= 3337, 40% af det = 1334.-
9. år.: 13349-3337= 10012, 25% af det= 2503, 40% af det = 1001.-
10. år: 10012, 40% af det= 4004.-
Ialt sparret i skat: ca. 41000.-

Det var så alt det lyserrøde Smile

Når man bruger afskrivningsordningen, skal man beskattes af alt hvad anlægget producere. I øjeblikket er det en pris på 60 øre, de første 10 år, derefter 40 øre. Men der ligger IKKE noget til hindring for at ændre disse beløb.
Ved en produktion på ca. 5.500 Kw om året, vil der blive en ekstra beskatning på 3300.-

Uden afskrivningsordning, kan man ikke trække anlæggets pris fra i skat ( afskrive det ), men man skal hellere ikke betale skat af produktionen af strøm.

At mange forhandler taler stort om afskrivningsordningen, skyldes at de er for dyre med deres anlæg. Afskrivningsordningen, kan godt betale sig, des dyre et anlæg er. Men med priser på 70000kr for et 6kw anlæg, kan det ikke betale sig. Hvad er pointen for at slippe for elregningen, hvis man så skal betale skat i stedet for Big Grin
WWW Find
Citér
« Next Oldest | Next Newest »
Skriv svar 


Indlæg i dette emne
Afskrivning af solcelle anlæg - TBR - 05-02-2012 18:27

  • Vis printervenlig version
  • Send this Thread to a Friend
  • Abonnér på emne


Kontakt | SolcelleDebat | Til toppen | Tilbage til indhold | Let (Arkiv) Udseende | RSS Synkronisering

Powered By MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.
Theme by Quacktacular Media.